ПОДГОТОВКА НА ПРОДАЖБАТА

Независимо дали споразумението е подписано пред нотариуса, последният ще изпълни всички формалности, необходими за подписването на нотариалния акт за продажба.

Проекта за нотариален акт се изготвя от страните (чрез адвокат), от техните пълномощници и/ или от нотариуса. Той се изготвя най-малко в 5 еднообразни екземпляра като формата, вида и размера на хартията са по образец, определен в прил. №7, чл.18, ал. 1 от Наредба №32 /29.01.1997 г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори. Празните места трябва да бъдат зачертани. Проекта се изготвя върху двете страни на листа, като на страницата, на която завършва такса, трябва да има достатъчно място за подписите на страните, за съответните надписи и за подписа и печата на нотариуса. При липса на място в долната част на страницата се залепва продължение (алонж), скрепено с подписа и печата на нотариуса най-малко на две места. На първата страница преди заглавието трябва да има достатъчно място за нанасяне на данните от вписването на нотариалния акт.

Помолете нотариуса да Ви изпрати копие, по електронна поща например, на проекта за акт няколко дни преди подписването. Така ще можете да го прочетете и ако е необходимо, да коригирате или изясните някои точки.

             Свикване на страните

              Датата на подписване на продажбата. Споразумението за продажба винаги предвижда краен срок, тоест краен срок за подписване на окончателния договор за продажба (нотариален акт).

Когато всичко върви добре и датата на продажба, заедно с нея и разплащането приближават, страните се споразумяват за ден и час за среща с нотариуса. В този случай не се изисква официално известяване по пощата. Това е краен срок. Така, че ако Вие като продавач, купувачът и нотариусът сте готови, нищо не ви пречи да подпишете автентичния акт преди тази дата, при условие че всички необходими проверки и формалности са направени от нотариуса.

Ако някой от Вас не може да присъства на подписването на нотариалния акт, той трябва да упълномощи някой, който ще подпише вместо него. Това често се случва, когато има няколко купувачи или продавачи и един от тях отсъства.

В планирания ден страните отиват в нотариалната кантора. По принцип, това назначение се провежда при нотариуса на купувача нотариусът на продавача присъства или е представен.

Ако продавате по двойки, например с партньора си, можете да му дадете пълномощно от Ваше име, ако не можете да присъствате в деня на подписването на акта. В този случай е необходимо да се уведоми нотариусът преди продажбата, така че да има време да подготвите пълномощно и то да се подпише от заинтересованите страни.

              Закъсняване с  планираната дата на продажба

В практиката може да се случи срока, в който е планирана продажбата да не се спази. Какво се случва в тогава?

              Нотариусът не е готов. Той може да е имал трудности при получаване на определени документи, които продавачът да не е представил в случай на поискване. Такъв може да бъде случаят, когато имота на продавачът не е поделен, т. е. собственици са няколко наследници и е необходимо да се получи съгласието на всеки от тях, или дори ако продавачът или някое друго лице от тях е основен наследник. Тогава е необходимо съгласието на съдията по настойничеството. Нотариусът в този случай налага удължаване на срока ex officio.

Вие или вашият купувач не можете да дойдете или не искате да се подпишете на уговорената дата.              Всеки, който желае да забави датата на подписването, трябва да поиска удължаване на срока по пощата.            Първо, другата страна има интерес да приеме окончателно сделката. От друга страна, ако някой от вас, продавач или купувач, вече не желае продажбата да бъде извършена, ще бъдете призовани да подпишете акта в нотариуса от този, който иска продажбата да се осъществи. Ако, въпреки това, нотариалният акт не е подписан, нотариусът съставя удостоверение за неизпълнение, което ще позволи на продавача или купувача да отстоява правата си срещу него. Той може да изисква изпълнението на продажбата или да изиска обезщетение. Дължимата компенсация в случай на неизпълнение трябва да е  фиксирана в договора за продажба и да съответства по принцип на 10% от продажната цена (ако депозитът, платен от купувача по набирателната сметка на нотариуса към момента на компромиса, е 10%, следователно то съответства на това „изискване“).

Въпреки посочването на крайния срок в договора за продажба и ако продажбата не е подписана до тази дата, вие не сте освободен автоматично от своето задължение по договора, освен ако клауза изрично не предвижда това в него. Ето защо в този случай нотариусът моли продавача и купувача да се съгласят на изричен отказ от продажбата.

След като това споразумение бъде сключено, можете да представите отново дома си за продажба, но не и преди това.

Сподели

Нямате право да копирате съдържание от този сайт.