ПРОВЕРКИ ОТ СТРАНА НА НОТАРИУСА

Нотариусът е отговорен за проверката на страните (Вие и Вашият купувач) и продаденото имущество. Той има достъп в реално време до база данни на документите за самоличност в страната, включително снимките на притежателите им. Нотариусът може и трябва да се увери, че купувачът и продавачът, които са се явили при него, са същите хора от базата данни от първичните регистри в Република България, т. е извършва се проверка за идентичност на страните. Ако някоя от страните не може да покаже документ за самоличност, същата се установява с двама свидетели.

Също така, нотариусите имат достъп до компютърна база данни с пълномощни, издадени да послужат пред банките и пред Агенцията по вписванията. Освен това, за продажбата на имоти задължително се представя нотариален акт на собственика-продавач, чиято актуалност се проверява в реално време, и без него сделка не може да се осъществи.

Той трябва да контролира способността на всеки да продава или купува (например ли сте пълнолетен) и силата да го направите (не можете например да продавате имот, който принадлежи на Вашия съпруг, без пълномощно). Нотариусът е отговорен, че всичко е законосъобразно, като събира определен брой документи, предоставени или от Вас, и от продавача, или от трета страна (администрация, попечител …). Нотариусът е длъжен да извърши проверка относно принадлежността на правото на собственост върху продавания имот не само въз основа на представените от страните по договора документи, а когато те са недостатъчни, непълни или неясни, да изиска допълнителни такива, а при необходимост да ползва вещо лице. Той проверява дали проекта за нотариален акт отговаря на нормативните изисквания за форма и начин на изготвяне.

За изповядане на сделката нотариусът трябва да установи, че той е компетентен да извърши нотариалното действие, тъй като неговата компетентност се разпростира на територията на районния съд. В случай, че нотариусът откаже да изповяда сделката съгласно разпоредбите на чл. 574, чл. 575, чл. 576 от Гражданския процесуален кодекс, отказа може да се обжалва в 7 дневен срок от постановяването му. Съдът, който ще разгледа жалбата е Окръжния съд в съответната област. Ако сте подписали споразумението предварително с Вашия подпис, нотариусът ще провери дали правото на оттегляне на купувача е било изтекло, т. е. копие от договора за продажба му е изпратено с  препоръчано писмо или с обратна разписка и че 10-дневният срок за отмяна е изтекъл. Той също така проверява дали всички документи, които трябва да дадете на купувача, са му били изпратени, ще направи заверка на подписите.

Ако сте извършили значителна ремонтна работа: обособяване на помещения на тавана, разширение на съществуващи помещения и др., нотариусът може да поиска от Вас да се обосновете, че са получени необходимите разрешения. От друга страна, той не държи да види какво е извършено конкретно.

             Запомнете! Нотариусът по закон не проверява наличието на вписани вещни тежести върху имота (възбрани, искови молби, препродажби и др.), освен ако това не му бъде изрично възложено от страните.

Сподели

Нямате право да копирате съдържание от този сайт.